Урок 95-96 Не і ні з різними частинами мови
[ · Скачати дистанційно () ]15.04.2013, 09:23
Уроки № 95–96

НЕ і НІ З РІЗНИМИ ЧАСТИНАМИ МОВИ

Мета: поглибити знання учнів про написанням не і ні з різними частинами мови; формувати вміння членувати слова за будовою, визначати роль часток не і ні у реченнях; розвивати творчі вміння використання не і ні у власних висловлюваннях; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов і повагу до рослинного і тваринного світу України, почуття відповідальності за їх збереження.

Правопис: написання не і ні з різними частинами мови.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Синтаксис: уживання не і ні у реченнях, текстах і власних висловлюваннях.

Культура мовлення: виразне читання речень із не і ні.

Текст (риторичний аспект): використання не і ні для підсилення виразності мовлення.

Міжпредметні зв’язки: використання не і ні як виражального засобу в художніх творах (література).

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку. Оголошення епіграфа

Тому, хто посадить дерево, подякують і онуки,

а того, хто загубить, прокленуть і діти.

Народна творчість

ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів семикласників

Колективна робота з текстом

Прочитати текст. Визначити тип і стиль мовлення. Дібрати власний заголовок. Пригадати, які почуття і враження виникають у вас під час перебування в лісі.

БЕЗЦІННИЙ ДАР

Ліси — неоціненний дар природи. Вони є надійним захисником полів. Це вони пом’якшують клімат, поліпшують водний режим полів, захищають їх від суховіїв і пилових бур, а ріки і водойми від замулювання та пересихання.

Ліс — це чудова лабораторія, гігантська фабрика цілющого повітря. Це легені наших міст і селищ. Для кожного з нас перебування в лісі неначе свято. У лісі неодмінно піднімається настрій, відчувається прилив енергії, бадьорості.

Ліси, парки, сквери — це не тільки зелена окраса. Вони мають і важливе лікувальне значення. Саме тому більша частина санаторіїв, будинків відпочинку розташовані в лісах або біля них.

Неабияке корисне повітря соснових лісів і дібров, які є найулюбленішими місцями туризму та масового відпочинку (З книги «Дари лісів»).

Виписати виділені слова. Визначити, до якої частини мови вони належать. Чим виступає не: часткою чи префіксом? Аргументувати своє твердження. Дібрати кілька власних прикладів з не.

Переказати текст, доповнюючи інформацією про роль і значення лісу в житті людини.

ІV. Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи

Лінгвістичне дослідження (за варіантами)

Варіант 1

Дібрати синоніми з часткою не до поданих слів.

Загроза, вигадка, рабство, ворог, підозра, брехня, тривога.

Виписати з орфографічного словника шість слів, які без не не вживаються. З двома словами скласти речення.

Варіант 2

Дібрати антоніми з часткою не до слів гарний, розумний, далеко, давно, завзято.

Виписати із художніх творів української літератури по п’ять речень з часткою не, коли вона пишеться окремо і разом.

Гра «Добери синоніми»

Замінити рисочки буквами так, щоб вийшли синоніми з часткою не, яка пишеться разом з іменниками:

1) Невіглас. 2) Хвороба. 3) Ворог. 4) Хиба. 5) Зневага. 6) Безладдя. 7) Нужда, нестатки. 8) Рабиня. 9) Прикрість.

1. не _ _

2. не _ _ _

3. не _ _ _ _

4. не _ _ _ _ _

5. не _ _ _ _ _ _

6. не _ _ _ _ _ _ _

7. не _ _ _ _ _ _ _ _

8. не _ _ _ _ _ _ _ _

9. не _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Ключ: 1. Неук. 2) Неміч. 3) Недруг. 4) Недолік. 5) Непошана. 6) Непорядок. 7) Недостатки. 8) Невільниця. 9) Неприємність.

Запам’ятати правопис слів нікчемність, нічийний, нівроку, нізвідки, недуг, немовля, негода, неабищо. Скласти з ними речення.

Колективне опрацювання таблиці

Розглянути таблицю. Скласти монологічне висловлювання про написання заперечної частки не.

Написання заперечної частки не
Категорія: 7 клас ( українська мова) | Додав: GOST | Теги: урок, мова, 95-96, Українська, Не і ні з різними частинами мови
Переглядів: 3936 | Завантажень: 449 | Рейтинг: 2.7/3